BAZ İSTASYONLARI İNSAN SAĞLIĞINA ZARARLI MIDIR?

Acarer, Anadolu Ajansı'na yaptığı açıklamada, Türkiye'de yaklaşık 45 bin baz istasyonunun kurulduğunu belirterek, bu baz istasyonlarının ilk kurulurken kuruma gerekli belgelerin getirildiğini ve yerinde ölçüm değerlerinin yapılarak verilen belgelerle uygunluğunun kontrol edildiğini anlattı. Sürecin tamamı 3 dakikalık bir videoda özetlendi. Robotun ilk inşa edilmesi sürecinden başlayan video, yapılan bağlantı çalışmaları ve dövmenin yapılma sürecini de içeriyor. Genel olarak oldukça dikkat çekici bir video görüyoruz.

Daha sonra belli aralıklarla baz istasyonlarının kontrolden geçirildiğine ve kontrollerinin yapıldığına işaret eden Acarer, şöyle devam etti:

''Baz istasyonları konusunda yanlış bir intiba oluşturuldu. Sanki çevremizdeki bütün elektromanyetik alan baz istasyonlarından kaynaklanıyor gibi bir intiba oluşturuldu. Halbuki şu an çevremizdeki elektromanyetik alanın çok az bir kısmı baz istasyonlarından kaynaklanıyor. Onun dışında elektrikle çalışan her şey bir elektromanyetik alan üretiyor. Tabii öncelikle radyo ve televizyon vericileri geliyor ki bunlar çok güçlü vericiler, onu bırakın kullandığımız saç kurutma makinesi, çamaşır makinesi, buzdolabı, televizyon ve bilgisayarlar ciddi anlamda elektromanyetik dalga üreten cihazlar ve bunların ürettiği elektromanyetik alanlar da baz istasyonlarından çok daha fazla.

Neden derseniz? İnsanlar baz istasyonlarının çok yakınında yaşamıyor. İnsanların yaşama alanları baz istasyonlarının çok yakınında değil. Baz istasyonunun asıl riskli alanı, antenden 4-5 metrelik uzaktaki bir alandır. Onlardan uzaklaştıkça etkisi azalır. Halbuki oturduğumuz odada genellikle televizyon olur, buzdolabı, ütü, çamaşır makinesi ve saç kurutma makinesi gibi cihazlar da yaşam alanlarımıza çok yakındır. Hatta traş makinesinin bile üretiği elektromanyetik alan baz istasyonlarından çok daha fazla.''


''ÜST SINIRIN ALTINDA''
Dünyadaki konuyla ilgili otoritelerin baz istasyonları için limit değeri 41 volt/metre olarak belirlediğine işaret eden Acarer, Türkiye'de ise bu değeri 10 volt/metre üst sınır olarak aldıklarına işaret etti.

''Şu anda yaptığımız ölçümlerde de genelde 3-4 volt/metrelik bir elektromanyetik alan görüyoruz çevremizde. Bu da tespit edilen üst sınırın çok çok altında bir rakam'' diyen Acarer, şöyle devam etti:

''Bu 41 volt/metrelik alan şuradan geliyor: 15 yıldır baz istasyonları konusunda 'zararlıdır' şeklinde bilimsel bir çalışma yapılamadı. Burada tespit edilen değer 2000 volt/metrelik bir değer. Bu değer, bu şiddette bir elektromanyetik bir alana maruz kalırsanız uzunca bir süre sizin vücut sıcaklığınız 1 derece artıyor. Bu insan vücudu için ne kadar zararlıdır? Bu konuyu 'tıpcılar' açıklar. 41 volt/metrelik değer ise 2000'lik değerin 50'de birlik bir oranı, Olay bu. Türkiye ise bunun dörtte birini limit olarak aldı. Biçim ölçümlerimiz ise 3-4 volt/metrelik bir değere karşılık geliyor. Baz istasyonlarının insan sağlığı zararı 15 senedir ispatlanamadı. BTK tarafından Türkiye genelindeki 45 binden fazla baz istasyonu kurulum esnasındaki ölçüm ve denetlemelerden sonra yüzde 90 oranında yeniden denetleniyor.

Ankara'da 3 bin 388 adet 2G, bin 370 de 3G olmak üzere toplam 4 bin 708 adet baz istasyonu var. Denetlemelerde ölçüm sayısı 5 bin 808'e ulaştı. Ankara'daki baz istasyonlarının ölçüm sonuçlarına göre elektromanyetik dalga limit değerinin 10 volt/metre olmasına rağmen yüzde 98.89 oranında 0-5 volt/metre aralığında çıktı. Buna göre sadece binde 9'u 5-8 volt/metre aralığında, binde 1'ise 8-10 volt/metre aralığında sonuç verdi.'' [Kaynak: ANADOLU AJANSI]

DÜNYADA BİR İLK ROBOTİK KOL VE 5G İLE UZAKTAN DÖVME YAPILDI

Dövme işlemi 5G bağlantı üzerinden canlı olarak gerçekleştirildi. Projede sanatçının yaptığı her hareket bilgisayar üzerinden 5G bağlantısı ile robotik kola aktarıldı. Dövme sanatçısının canlı olarak yaptığı her hareket, neredeyse hiçbir gecikme yaşanmaksızın robotik kola aktarılabildi. Hollandalı dövme sanatçısı Wes Thomas, bir süredir uzaktan dövme teknolojileri konusunda da çalışmalara imza atıyordu. Thomas’ın daha önce de sebzeler ve protez deri örnekleri üzerinde çalışmalar yapmıştı. Sanatçı böylece tarihin ilk 5G dövmesini yapma şansına da erişebildi. Sürecin tamamı 3 dakikalık bir videoda özetlendi. Robotun ilk inşa edilmesi sürecinden başlayan video, yapılan bağlantı çalışmaları ve dövmenin yapılma sürecini de içeriyor. Genel olarak oldukça dikkat çekici bir video görüyoruz.

Her ne kadar burada verilen örnek bir dövme yaptırma süreci olsa da gelişen teknolojilerin ne kadar etkili olduğu ve neler beklememiz gerektiği konusunda fikir veriyor. Robot kolları tıp, mühendislik gibi farklı alanlarda da uzaktan müdahaleler için kullanılırken görebiliriz.

Tattoo sanatçısının yaptığı çalışma böylelikle tarihte bir ilk olurken, gelecekte de karşımıza çıkabilecek değişimleri göstermeyi başardı. Kim bilir, belki de ileride büyük dövme sanatçılarından uzaktan bağlantı ile dövme edinmek mümkün olabilir. [Kaynak: webtekno.com]

ULUSAL MOBİL UYARI SİSTEMİ KURULUYOR

Afet, acil durum, milli güvenlik ve ulusal siber güvenliğe tehdit oluşturabilecek durumlarda, kullanıcıların coğrafi olarak belirli bölgelerde uyarı bildirimleri almalarını sağlayan UYARSİS’in kurulması ve işletilmesine ilişkin hususlar belirlendi.

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan “Ulusal Mobil Uyarı Sisteminin Kurulmasına ve İşletimine İlişkin Yönetmelik” Resmi Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi. Ulaştırma ve Altyapı Bakan Yardımcısı Ömer Fatih Sayan, sosyal medya hesabından yaptığı paylaşımda, “Yönetmelikle, afet, acil durum, kamu düzeni, milli güvenlik ve ulusal siber güvenliğe tehdit oluşturabilecek durumlarda kullanıcıların coğrafi olarak belirli bölgelerde uyarı bildirimleri almalarını sağlayan mobil uyarı sisteminin kurulması ve işletilmesi düzenleniyor.” ifadesini kullandı.

Ulusal uyarı sistemiyle operatörlerin SMS gönderim kapasiteleri artırılarak ülke genelinde tüm mobil kullanıcılara kısa bir süre içinde ulaşılabileceğine dikkati çeken Sayan, şunları kaydetti: “Sistem sadece ülke genelinde değil, anlık olarak bir bölgede, bir ilde veya ilçede bulunan kişilere de ulaşabilecek. Bu sayede afet veya acil durum meydana geldiğinde, coğrafi alan içindeki kişilerin erken uyarı mesajlarını alabilmesi mümkün olacak. Ayrıca uyarı sistemi, afet, acil durum ve güvenlikten sorumlu kurumların kullanımına da açılabilecek. Uyarılar için CMAS (Ticari Mobil Uyarı Sistemi), CBS (Hücresel Yayın), SMS (kısa mesaj) ve çağrı öncesi anonsu gibi yöntemler kullanılacak.”

MİLLİ 5G’DE İLK FAZ MART AYINDA TAMAMLANIYOR

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi (HTK) tarafından yürütülen Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi tamamlandığında 5G’ye yerli ve milli imkanlarla geçileceğini kaydetti. Karaismailoğlu, “Bilişim ve iletişim sektörü tarihi bir dönüşüm sürecinden geçiyor. Bu değişim sürecinin adı; Yerli ve milli donamım ve yazılıma geçiş sürecidir. Uçtan Uca Yerli ve Milli 5G Haberleşme Şebekesi Projesi’nin ilk fazını Mart 2021’de tamamlayacağız.” dedi.

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’nda (BTK) gerçekleştirilen Haberleşme Teknolojileri Kümelenmesi Toplantısı’nda yaptığı konuşmada, bilişim ve iletişim sektör altyapı çalışmalarında tarihi bir dönüşüm süreci geçirdiğini belirterek, “Bu değişim sürecinin adı; Yerli ve milli donamım ve yazılıma geçiş sürecidir. HTK bileşenleri yaptığı çalışmalarla bu tarihe tanıklık ediyor.” dedi.

2017 yılında elektronik haberleşme sektöründe yerli ve milli üretim ekosistemini geliştirmek amacıyla HTK’yı kurduklarını anımsatan Bakan Karaismailoğlu, bu süreçte yaşanan gelişmelerle ilgili şu bilgilendirmelerde bulundu: “2015 yılındaki 4.5G ihalesinde işletmecilere verdiğimiz yetki belgelerinde şebekeye ve haberleşme hizmetlerine ilişkin donanım ve yazılım yatırımlarının en az yüzde 10’unu, ürün ve sistem geliştirmek üzere kurulan KOBİ’lerimizden karşılamayı şart koştuk. Yine aynı yetkilendirmelerde ilk üç yılda kademeli olarak yüzde 30, yüzde 40 ve yüzde 45 oranlarında yerli malı belgeli ürünlere yönelmeyi kayıt altına almıştık.